Klasa IV. Temat 18a. O polską mowę.

Temat: O polską mowę.

 Celem lekcji jest przybliżenie Wam trudnej sytuacji Polaków w okresie zaborów. To były trudne dla naszego narodu chwile, kiedy trzech zaborców (Rosja, Prusy i Austria) podjęło starania aby nasi przodkowie porzucili polską mowę i stali się częścią ich narodów.

1. Praca z tekstem podręcznika - przeczytaj temat (podręcznik, s. 130-133)  następnie postaraj się wykonać zadanie w zeszycie ćwiczeń (s. 58-59).

Rozwiązując zadanie 1 zwróć uwagę, że niektóre informacje mogą się powtarzać i wtedy należy wpisać je w obu kolumnach tabeli.
 
Rozwiązując zadanie 2 wykorzystaj następująca moją podpowiedź:  
Państwo austriackie w XIX wieku zamieszkałe było przez kilkanaście narodów, m.in. Niemców, Węgrów, Polaków, Czechów, Słowaków i Ukraińców. Unikając z nimi konfliktów władze austriackie nadawały poszczególnym narodom swobody. Dzięki temu każda z narodowości miała prawo do nauki we własnym języku, prawo do rozwijania własnej kultury.

Rozwiązując zadanie 3 szukaj informacji na stronie 132 w podręczniku. Możesz także obejrzeć dwa filmiki na Youtubie, które przybliżą Ci postać Michała Drzymały (link: Michał Drzymała) oraz wydarzenia we Wrześni w 1901 r. (link: Bunt dzieci we Wrześni) . Szczególnie ten drugi film Wam polecam, dlatego że jest to film nagrany przez uczniów Liceum w Sanoku i bardzo realistycznie możemy zapoznać się z tymi wydarzeniami.

Informacje z filmu "Bunt dzieci we Wrześni" możecie wykorzystać pisząc list w obronie kolegów i koleżankę z Wrześni (zadanie 4 w ćwiczeniach).

2. Podsumowanie.
Przeczytaj i przepisz do zeszytu przedmiotowego informacje zawarte w ZAPAMIĘTAJ.

Pozdrawiam
Kamil Sztelmach

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Klasa IV - Temat 16. Insurekcja kościuszkowska.(25 marca)

Klasa IV - Temat 17. Dał nam przykład Bonaparte - 1 kwietnia